Odszkodowania

Prowadzona przeze mnie Kancelaria oferuje kompleksową pomoc prawną w uzyskaniu osobom poszkodowanym odszkodowania z tytułu wypadków drogowych ( m. in. odszkodowanie z tytułu obrażeń ciała doznanych w wypadku drogowym, odszkodowania z tytułu szkody w pojeździe, odszkodowanie z tytułu śmierci osoby bliskiej w wypadku drogowym), błędów medycznych oraz wypadków przy pracy.

Miałem wypadek komunikacyjny…

Liczba wypadków i kolizji na polskich drogach utrzymuje się na wysokim poziomie od kilku lat. Statystyki niestety nie są zadowalające. Najczęściej do wypadków komunikacyjnych dochodzi na prostych odcinkach jezdni, w obszarach zabudowanych, z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu lub nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Winnym zdarzenia, aż w 86%, jest kierujący pojazdem.

Co robić? Czy to był wypadek czy kolizja?

kolizja-odszkodowanie-adwokat-dabrowski-siedlceZnaczne grono kierowców i uczestników wypadków lub kolizji drogowych nie wie jak nazwać zdarzenie w którym się znaleźli oraz jak powinno się zachować w takiej sytuacji.
Kolizja to zdarzenie komunikacyjne, w którym nie ucierpiała żadna z osób w nim uczestnicząca a jedynie ich pojazdy. Lekkie obrażenia osób, których rekonwalescencja nie trwa dłużej niż 7 dni, uznawane są za lekki uszczerbek na zdrowiu. Poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie. Kierujący podczas kolizji ma obowiązek jak najszybciej usunąć pojazd z drogi oraz uprzątnąć pozostałości pojazdów z jezdni mogące zagrażać bezpieczeństwu ruchu. Informowanie policji o zajściu kolizji nie jest konieczne. Kierowcy mogą spróbować dojść do porozumienia. Powinni spisać oświadczenie, w którym zawrzeć należy informacje określające:

 

  • dane sprawcy kolizji,
  • kategorię i numer prawa jazdy,
  • nazwę, numer polisy oraz czas trwania ubezpieczenia,
  • opis okoliczności kolizji.

Oświadczenie jest niezbędne podczas ubiegania się o odszkodowanie z OC sprawcy. W ostateczności, gdy stronom nie uda się dojść do porozumienia, niezbędne jest poinformowanie policji.
Wypadek komunikacyjny to zdarzenie w którym poza pojazdami, poszkodowani są także ludzie. Wówczas niezwłocznie należy powiadomić (112) pogotowie ratunkowe (999) i policję (997) oraz w ramach możliwości udzielić pierwszej pomocy. Bardzo często na miejscu zdarzenia, jako pierwsi, pojawiają się strażacy (998). Wspomagają oni pogotowie ratunkowe oraz zabezpieczają miejsce zdarzenia. Pojazdów na miejscu zdarzenia oraz ich części nie przestawiamy. Miejsce wypadku odpowiednio zabezpieczamy np. za pomocą trójkąta ostrzegawczego. Dokumentację wypadku sporządza policja.

 wzór oświadczenia sprawcy kolizji do pobrania w pdf.

oświadczenie sprawcy kolizji

 

KONTAKT

Kancelaria Adwokacka

Adwokat Rafał Dąbrowski

ul. Bohaterów Getta 2, lok. 5

08-110 Siedlce

Tel. 515 248 680

kancelaria@adwokatdabrowski-siedlce.pl